Gelibolu Tatil Rehberi

Bozcaada'nın Tatil Rehberi Çanakkale Tatil Rehberi Assos Tatil Rehberi Gökçeada Tatil Rehberi Kazdağları Tatil Rehberi Türkiye'nin Tatil Rehberi

Fransız Anıtı


1854-1856 yıllarında üç yıl süren ve Kırım harbi olarak bilinen, Türk-Rus harbinde Türklerle beraber Fransızlar da savaşmışlardır. Savaşta ölen 5,000 Fransız askerinin anısına 1934 yılında bir mezarlık inşa edilmiştir. Mezarlık, Muhittin Reis caddesi üzerinde Hamzakoy’a karşı ve çevresi duvarla çevrili ortasında yüksek bir kule bulunan bir yerde bulunmaktadır. Bahçesinde kademe kademe mermer mezarlık bulunmaktadır. Bunlar genelde Fransız ya da bu savaşa birlikte katılmış başka uluslara ait general ve yüksek rütbeli subaylara aittir. Mezarlığın alt kısmında küçük bir bina bulunmaktadır. Bu bina içinde savaşta ölmüş beş bin Fransız askerin toplu kemikleri bulunmaktadır.

Gelibolu Yarımadası ve Savaş Alanları Gelibolu Savaş Müzesi Güneyli Sahil Cafe Kahverengi Önemli Telefonlar Gallipoli Konukevi & Kafe Orfoz Otel-Güneyli 1915 Gelibolu Savaşları Kömür Limanı Hamzakoy Plajı OYA HOTEL - Gelibolu İLHAN RESTAURANT Neler Yapmalı-Neler Almalı Nasıl Ulaşılır Uzaklıklar Gallipoli Campaign 1915 NAR RESTAURANT Gallipoli Hotel Martı Motel - Güneyli Namazgah (Gelibolu Azaplar Namazgahı)
Fransız Anıtı, {Param1} Tatil Rehberinde