Gelibolu Tatil Rehberi

Bozcaada'nın Tatil Rehberi Çanakkale Tatil Rehberi Assos Tatil Rehberi Gökçeada Tatil Rehberi Kazdağları Tatil Rehberi Türkiye'nin Tatil Rehberi

Kaptan-ı Derya Emir Ali Baba Türbesi


Hamzakoy’dadır. Türbe dört köşe, tek katlı düz bir yapıdır. Kapısının üzerindeki kitabede: “ Kaptan-ı Derya Ali Baba Türbesi”yazılıdır. Yazının etrafındaki iki hilal ve çapanın, alt ve üstünde görülen hilal ve beş köşeli yıldızın sonradan yapıldığı sanılmaktadır. Türbenin inşa tarihi 1356’dır. Emir Ali Bey, Osmanlı Devletinin ikinci amiralidir. Vasiyeti üzerine Hamzabey koyunun karşısına gömülmüştür. Türbesi daha sonra Demirtaş Paşa tarafından yapılmıştır. Gelibolu önlerinden geçen gemiler, Emir Ali Beyi selamlayıp geçerlerdi. Emir Ali Baba İmralı adasını fethettiği için İmralı adının Emir Ali’den kaldığısöylenmektedir. Ancak Evliya Çelebi bu kişiden denizci olarak değil, Alemdar Ali Baba diye bahseder ve onu bir denizci olarak göstermez.

1915 Gelibolu Savaşları Martı Motel - Güneyli Nasıl Ulaşılır İLHAN RESTAURANT Gelibolu Yarımadası ve Savaş Alanları Uzaklıklar Gelibolu Savaş Müzesi Neler Yapmalı-Neler Almalı Gallipoli Campaign 1915 Hamzakoy Plajı OYA HOTEL - Gelibolu Gallipoli Konukevi & Kafe Güneyli Sahil Kömür Limanı Orfoz Otel-Güneyli Cafe Kahverengi Önemli Telefonlar Gallipoli Hotel NAR RESTAURANT Namazgah (Gelibolu Azaplar Namazgahı)
Kaptan-ı Derya Emir Ali Baba Türbesi, {Param1} Tatil Rehberinde